Erinevad värvikombinatsioonid kontorikeskkonnas

Värvikasutus kontoris – milliseid toone töökeskkonda valida?

Uuringud näitavad, et värvid mõjutavad nii meie käitumist ja meeleolu kui ka töövõimekust ja loomingulisust. Milliseid toone aga kontorisse valida ja kuidas need enda kasuks tööle panna? Siit artiklist leiad mõned soovitused harmoonilise ja toetava keskkonna kujundamiseks.
Reguleeritava kõrgusega lauad, ergonoomilised kontoritoolid ja optimaalne valgustus – töökeskkonna planeerimisel on palju tegureid, mida tuleb toimiva lõpptulemuse saavutamiseks silmas pidada. Värvivalik on vähemalt sama oluline kui kontorimööbel või ruumiplaneering, kuna see mõjutab inimeste meeli. Kas teadsid, et punane tõstab produktiivsust, kuid samas võib tekitada ka stressi? Teisest küljest on nii kriitvalge kui ka naturaalvalge – vastupidiselt levinud arvamusele – halvim valik kontoriseintele. Optimaalne valguspeegeldus ruumis peaks jääma kuskil 70–80% vahele. Puhas valge peegeldab aga 96% valgusest, mis mõjub silmadele häirivalt ja nõuab suuremat pingutust, põhjustades väsimust ja halvimal juhul isegi peavalu.
Kontorisse sobilike värvitoonide näidised
"Samuti võivad kontori valged seinad mõjuda külma ja isikupäratuna. Pigem tasuks eelistada sooja alatooniga halli – see sobib enamikesse töökeskkondadesse ning loob ruumis neutraalse ja tasakaalustatud üldmulje," lisab AJ Grupi sisekujundaja Ulrika Sjöö Wiberg.

Sooja alatooniga hallide NCS-koodid vasakult paremale, ülemine rida: S2002-Y, S2502-Y, S3502-Y, S4502-Y
Kokkusobivad toonid vasakult paremale, alumine rida: S2010-G40Y, S3010-G40Y

Milliseid värve tasuks kontoris kasutada, et luua meeldiv ja kutsuv töökeskkond?

"Pastelltoonid sobivad hästi nii puidumotiivi kui ka valge või musta kontorimööbliga. Kui soovid ruumis saavutada harmooniat, siis tasuks kasutada toon toonis värvilahendust. Kontrasti loomiseks kombineeri heledaid värve tumedatega."

Nõuandeid hästi toimiva kontori kujundamiseks

Vali värv vastavalt ruumile

Tavaliselt ei mõelda tööruumidesse värve valides eri toonide psühholoogilisele mõjule. Värvid võivad aga tõsta energiataset, parandada tööheaolu ja -efektiivsust.

Hea valik kontorisse on näiteks valge või beeži kombinatsioon sinisega. Valge, beež ja teised rahustavad toonid on turvaline valik igasse ruumi, mõjudes neutraalselt ja jättes rohkelt mänguruumi sisustuselementide kasutamiseks. Sinine värv vähendab ärevust, aitab keskenduda ja edendab loomingulist mõtlemist. Ka lilla sobib suurepäraselt kontorikeskkonda, sest tänu oma lõõgastavale mõjule tasakaalustab see puhke- ja tööaega.

Too loodus kontorisse! Roheline mõjub rahustavalt, vähendab stressi ja suurendab turvatunnet. Nii sinine kui roheline toovad ruumi positiivset energiat, mistõttu sobivad need eriti hästi suurte büroopindade sisustamisel. Miks mitte valida rohelised või sinised kontoritoolid tavapärase musta ja halli asemel?

Roheline sümboliseerib loodust, tervist ja keskkonnateadlikkust. See sobib kõikidesse ruumidesse - nii suurtesse kui väikestesse - sest loob tasakaalu ja mõjub värskendavalt. Feng Shui põhimõtete kohaselt on roheline inimhingele üks kõige tervendavamalt mõjuvaid värve, aidates keha stabiliseerida nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt.

Lisa ruumile särtsu ja isikupära

Kollane tõmbab tähelepanu ning aktiveerib ajutegevust, mistõttu sobib see suurepäraselt koosolekuruumi, aidates edendada koostööd. Kollaste sisustuselementide, nagu näiteks helisummutavate paneelide, diivanite ja klaastahvlite, kasutamine kontoris on hea viis ruumide omapärasemaks muutmiseks. Seejuures tuleks vältida kollase liigkasutamist, sest kõigile inimestele ei pruugi see meelepärane olla. Samuti võib erkkollane aksentsein, millega soovitakse luua kaunis pilgupüüdja, mõjuda hoopis häirivalt. 

"Tugevad ja jõulised värvid võivad hakata ruumis domineerima, mistõttu tuleks vältida nende kasutamist suurtel pindadel, nagu näiteks seinad. Aktsentvärvid mõjuvad paremini, kui neid lisada detailidena."

Siinkohal tuleb mainida, et enne seinte värvimist või uue kontorimööbli ostmist tasuks värvivalik kooskõlastada ka oma töötajatega.

"Värvivalikuga saab mõjutada nii ettevõtte tööd kui ka kuvandit. Seega millise sõnumi soovid Sina oma töötajatele ja külastajatele anda? Millist esmamuljet kujundada? Oluline on kontorikeskkonna sisustamisel tagada, et kõik oleks omavahel kooskõlas - nii brändi identiteet kui kontoriruumide värvid, vormid ja materjalid," ütleb Ulrika Sjöö Wiberg lõpetuseks.

Leia sobivad värvid ja loo harmooniline tervik

Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.