Keskendu funktsionaalsusele ning kujunda hästi toimiv kontorikeskkond

Kas traditsiooniline kontor võib tagada suurepärased tingimused kaasaegseks kontoritööks? Jah, saab! Selleks tuleb jagada kontoripind erineva funktsiooniga aladeks alates koostööks ning suhtlemiseks mõeldud puhke- ja konverentsiruumidest kuni alaliste töökohtade ja vaiksete ruumideni, kus saab segamatult tööle keskenduda. Siit artiklist leiad mõned nõuanded, kuidas luua kontoriplaneering, mis tagab parema töökeskkonna kogu meeskonnale.
Kontori näidisplaneering
Ootesaal vastuvõtulaua ja pehme mööbliga

Hubane vastuvõturuum ja kliendiala

Sissepääs ja fuajee koos vastuvõtualaga on peamine kohtumispaik. Töötajad, kliendid, partnerid, tarnijad – kõiki neid tervitatakse just siin. Kuna tegu on väga läbikäidava ning sageli ka mürarikka kohaga, ei tohiks vastuvõtuala lähistele paigutada iseseisvaks tööks mõeldud laudu või vaikseid ruume. Teisalt koosolekuruumid võiksid just paikneda võimalikult sissepääsu lähedal, et need oleks hõlpsasti ligipääsetavad ka külalistele ja liikumine ei häiriks teisi kontoris töötavaid inimesi.

Kuidas luua hea esmamulje juba ukselävel? Muidugi oma külaliste eest hoolitsedes! Kõige soojema esmamulje aitab saavutada administraator, kes võtab saabujad vastu, registeerib nad ning juhatab õigesse kohta. Kui mehitatud vastuvõtuala puudub, siis tuleks esmakülastajate huve silmas pidades seada nähtavale kohale viidad, mis annavad juhtnöörid edasi tegutsemiseks. Nii väldid olukordi, kus külalised võivad end tunda eksinuna.

Konsulteeri meie klienditeenindusega, kui soovid personaalsemaid nõuandeid

Sotsialiseerumine, kohtumised ja ajaveetmine puhkeruumis

Seo sissepääsuala ühtseks tervikuks puhkenurgaga ning sisusta see mugava ja kutsuva pehme mööbliga. Paindlikud ja nutikad lahendused võimaldavad nii külastajatel kui ka töötajatel sama ruumi kasutada. Lisaks kohvipauside veetmisele sobib see ala ka mitteametlikeks kohtumisteks või ühistegevusteks.

Vaba ruumi olemasolul saab puhkenurka tuua ka veidi põnevust – näiteks lisades mõne mängu. Liikumine pauside ajal valmistab rõõmu, tõstab energiataset ning parandab keskendumisvõimet. Lisaks kasvatab pingevabas õhkkonnas ühiselt veedetud aeg kogukonnatunnet.

Konverentsiruum mugavate toolide, koosolekulaudade ja klaastahvliga

Konverentsiruumid tööks suuremates rühmades

Klassikaline suur konverentsiruum sobib hästi nii kliendikohtumisteks kui ka juhtkonna koosolekuteks. Ka siin tasub tähelepanu pöörata paindlikele sisustuslahendustele, mis võimaldavad ruumi vajaduspõhiselt kohandada. Näiteks valides ühe suure koosolekulaua asemel mitu väiksemat kokkupandavat mudelit, saab luua palju erinevaid variatsioone. Kokkupandavate laudadega sobivad suurepäraselt kergemad virnastatavad toolid, mis on ühtaegu mugavad ja ruumisäästlikult ladustatavad. Nii on erineva osalejate arvuga konverentsideks, koolitusteks, tooteesitlusteks kui ka mis tahes teisteks ühistegevusteks sobiv sisustuslahendus alati käepärast.

Lisaks klassikalistele seinatahvlitele või projektorekraanidele täienda ruumi ühe või mitme ratastel klaastahvliga. Need pole pelgalt praktilised abivahendid rühmatöö tegemiseks, vaid toimivad ka pilkupüüdvate ruumijagajatena. Nii saab vähese vaevaga luua ruum-ruumis lahendusi väiksemate ja suuremate rühmade jaoks.

 

Väike ruum koosolekuteks ja koostööks

Väikesed ruumid koosolekuteks ja koostööks

Töönädala sees võib ette tulla väga erinevaid nõupidamisi alates neljasilmavestlustest kuni loominguliste ajurünnakute ja kiirete kokkuvõteteni – sageli toimuvad need paralleelselt. Seetõttu on hea, kui kontoris on mitu väiksemat koosolekuruumi, mis paiknevad töökohtade lähistel.

Väiksemad ruumid sobivad ka individuaaltööks, kui tekib vajadus end ümbritsevast saginast eraldada või veebikoosolekutel osaleda.

Avatud kontor vaheseinte ja hoiustamisvõimalustega

Mitmekesine kontorikeskkond kaug- ja kontoritöö ühildamiseks

Kas Sinu ettevõttes rakendatakse hübriidtöö mudelit? Sellisel juhul on tegevuspõhine kontor, kus puuduvad alalised töökohad, hea valik. See pakub rohkem paindlikkust ning võimalusi erinevat laadi koostööks. Tööle saabuja valib hommikul vaba laua, ühendab sülearvuti ning ongi päevaks valmis. Mis veelgi parem – tegevuspõhine kontor pakub rohkem vaheldust ja liikumisvabadust. Tegelikult toimib selline avatud ühistööala kontseptsioon ka kindlaks määratud laudadega, kui kollektiivis suheldakse palju ning tehakse igapäevaselt koostööd.

Mõlemal juhul võiks olla meeskonna kasutuses ka eraldi koosolekuruum, mis paikneb töökohtade lähedal. Sinna saavad väiksemad rühmad suunduda nõu pidama ilma, et segaks teisi töötavaid kolleege.

Heaolu avatud planeeringuga kontoris

Avatud planeeringuga kontorites ei tohiks teha järeleandmisi töötajate heaolu osas. Ruumi jagamine hoiustamismööbli, vaheseinte või taimede abil võimaldab pakkuda rohkem privaatsust. Vaipade, kardinate, tekstiilkattega mööbli ja akustiliste seinapaneelide abil saavutad meeldivama helikeskkonna. Samuti on nutikatel telefoniboksidel või kõrgete külgedega diivanitel oma koht avatud tööruumides, kuna tänu nendele ei sega ka kõige jutukamad kolleegid teisi.

Võimalusel kasuta ära kogu ruumi pääsev looduslik valgus, mis aitab tõsta energiataset ja parandada inimeste enesetunnet. Selleks paiguta töökohad akende vahetusse lähedusse. Samas ei tohiks alahinnata korralike valgustite vajalikkust, sest meie kliimavöötmes on palju pimedat aega. Kehvad valgustingimiused on üks peamisi tegureid, miks kontoritöötajad on sageli väsinud ja kurnatud.

Väiksemad eraldatud tööruumid keskendumiseks

Väiksemad ruumid keskendumist nõudvateks töödeks

Kas kontoris on mõned eraldatud tööruumid? Esmajärjekorras tuleks need anda töötajate käsutusse, kellel on vaja oma kohustuste täitmiseks segamatult ja suuremate katkestusteta süveneda. Samuti sobivad need inimestele, kes eelistavad alalist töökohta.

Kui väiksemasse tööruumi mahub korraga rohkem kui üks inimene, siis tuleb hoolega läbi mõelda, kes omavahel kokku sobivad. Sarnase keskendumisastmega ülesandeid täitvatel inimestel on tavapäraselt kergem ühes ruumis töötada nii, et nad teineteist liigselt ei häiri.

Multifunktsionaalne puhkeala kontoris

Palju enamat kui lihtsalt söögituba

Kas söögisaali kasutatakse vaid paaril korral päevas ning ülejäänud ajal on see tühi? Siis on tegu kasutult seisva ressursiga, mida saab vaid mõne nutika täienduse abil märksa funktsionaalsemaks muuta. Lisa tahvel, ratastel vaheseinad või kardinad ning kujunda ruum, mis sobib lisaks puhkepauside veetmisele ka spontaanseteks nõupidamisteks, kohtumisteks ja individuaaltööks.

Keskendu funktsioonidele, inimeste liikumisele ruumis ja paindlikkusele

Eduka planeerimisprotsessi juures on märksõnadeks funktsioonid, liikumisvoog läbi kontori ja paindlikud sisustuslahendused. Mõelda tuleks hoolega sellele, millised tegevused on kontoriga seotud, kuidas inimesed ruumides liiguvad ja milliseid on erinevate alade kasutusvõimalused. Kui kontor on jagatud tegevuspõhisteks tsoonideks, mis arvestavad seal tehtavate tööde iseloomu ja keskendumisastet - näiteks individuaaltööalad, vaiksed ruumid, koosolekuruumid ja puhkenurgad – on tulemuseks hästi toimiv töökeskkond, mis katab kõigi vajadused.

Ruumide paiknemise ja liikumisvoo planeerimisel on oluline pöörata tähelepanu, et kõige käidavamad teed ei läbiks individuaaltööalasid või ei mööduks vaiksetest ruumidest, pakkudes inimestele võimalust segamatult keskenduda. Seega võiks need tööalad paikneda pigem kontori tagaosas. Samas suhtlemiseks mõeldud kohad, nagu koosolekuruumid, ühistööalad ja puhkenurgad võiksid paikneda kontori tuiksoonel.

Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.