6 soovitust parema töökeskkonna loomiseks ladudes ja tööstuses

6 soovitust parema töökeskkonna loomiseks ladudes ja tööstuses

Hea töökeskkond loob ettevõttele palju eeliseid. Kui kollektiiv tunneb end hästi ja naudib tehtavat tööd, toob see kaasa suurema tootlikuse, mis omakorda väljendub ka ettevõtte kasumlikkuses. Tööandja kohustus on luua turvaline, ergonoomiline ja tervist edendav keskkond, olgu selleks siis lao-, pakke-, montaaži- või mis tahes teine tööstuslik töö. Artiklist leiad kuus näpunäidet, kuidas parendada oma töökohta veelgi ning tõsta seeläbi heaolu.

1. Ergonoomika on tööheaolu aluseks

Ergonoomika edendamiseks laos või mõnes teises tööstuslikus keskkonnas tuleks vajadusel pöörduda vastava valdkonna eskpertide poole, kes oskavad juhtida tähelepanu olulistele teguritele. Tasub üle vaadata, kas kõik vajalikud töövahendid, nagu näiteks tõsteseadmed ja kärud, on personalile kättesaadavad ning heas korras. Selleks, et erineva kasvuga inimesed saaks mugavalt oma ülesandeid täita, võiks olla kasutuses reguleeritava kõrgusega pakke- ja töölauad.


2. Vaheldusrikas töö

Korduvad koormusvigastused on üks suurimaid probleeme, mis tuleneb puudulikest töötingimustest. Mitmekesine töö, näiteks erinevate ülesannete vaheldumine, on tõhus viis ülekoormuse ja stressi ennetamiseks. Jälgi, et tööülesanded, -asendid, -vahendid ning tempo varieeruks päeva jooksul. Võimalusel leia kõige üksluisematele ja raskematele tegevustele ergonoomilisemaid alternatiive.

Mees võtab ULTIMATE aluseriiulist kaupu
Terviklikult sisustatud töökoht reguleeritava töölaua, tööriistapaneeli, ergonoomilise seisumati ja teiste vajalike tarvikutega

3. Õige tõstmistehnika

Seljavigastused on väga levinud just ehitussektoris ja tööstustes. Kahjuks ei ole kõigile ühte head juhendit, kuid tähelepanu tasuks pöörata õigele tõstmistehnikale ning ümbritsevale keskkonnale. Ergonoomika kuldreegel on see, et teisaldatavaid raskusi ei tohiks ladustada allpool põlvede kõrgust või ülevalpool õlgu. Samuti tuleks hoida raskust tõstmise ajal keha lähedal ning väga suure kaaluga esemete teisaldamiseks kaasata kolleegide abi või kasutada tõsteseadmeid. Personali koolitamine on oluline selleks, et tagada algusest peale õigete töövõtete kasutamine.

4. Vähem müra

Personali keskendumisvõimet aitab tõsta helitaseme alandamine töökeskkonnas. Seadmete, masinate ja inimeste poolt tekitatud häirivat müra on võimalik tõhusalt summutada spetsiaalsete toodete abil, nagu näiteks akustilised paneelid, vaheseinad ning kuulmiskaitsevahendid. Lisaks tuleks kehtestada töökohas kindlad juhised keskendumist nõudvate ülesannete täitmiseks, et lihtsustada nendega toime tulemist.

5. Head valgustingimused

Tööülesannete eduka täitmise eelduseks on head valgustingimused. Valgusallikad peavad olema õige heledusega ning ei tohi vilkuda ega pimestada. Samuti tasuks julgustada töötajaid lõunapauside ajal õues viibima, sest päevavalgus alandab melatoniini taset kehas, mis muudab erksamaks ja tõstab tähelepanuvõimet.  See on eriti oluline pimedamal aastaajal, kus päikesevalgus on väga piiratud.


 6. Keskendu tööheaolule

Ennast tuleb järjepidevalt kursis hoida valdkonda puudutavate seaduste ja juhistega ning koolitada kollektiivi füüsilise töökeskkonnaga seotud teemadel. Regulaarsed riskianalüüsid ja tegevusplaanide koostamine tagab, et inimesed tunnevad end töökohal hästi ning saavad täita oma ülesandeid parimal võimalikul viisil.

Kaks rahulolevat ja õnnelikku töötajat seisavad laos, taustal ULTIMATE kaubaaluste riiulid
Töötaja kasutab praktilist virnastajat raske kasti ergonoomiliseks teisaldamiseks

Laotöö aruanne 2022

Koostöös turu-uuringute agentuuriga Kantar Sifo küsitles AJ Grupp 400 lao- ja logistikajuhti Põhjamaadest. Uuringu teemaks oli füüsiline töökeskkond - kuidas hindavad vastajad olukorda oma tänases töökeskkonnas, milliseid arenguvõimalusi nad näevad ja millised on tulevikuootused?


Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.