Akustika eksperdi soovitused meeldivama helikeskkonna loomiseks koolis

Akustika eksperdi soovitused meeldivama helikeskkonna loomiseks koolis

Häiriv taustamüra mõjutab nii õpilaste kui ka neid juhendavate töötajate heaolu ja keskendumisvõimet, mistõttu on eriti oluline pöörata tähelepanu helikeskonna parendamisele terves koolimajas. Kuidas mürataset alandada ja luua meeldivamad tingimused? Praktilisi näpunäiteid klassi- ja sööklaruumide akustika edendamiseks jagab ekspert Joachim Schubert, Akustikverkstanist.
Õnnelik õpilane koolitööd tegemas
Koolilapsed õppimas

Mürataseme alandamine on kõigi huvides

Mürarohke keskkond mõjutab negatiivselt õpilaste tervist, põhjustades peavalu ja stressi. Samuti langevad õpi- ja keskendumisvõime. See on osaliselt tingitud asjaolust, et öeldut on raskem kuulda, aga ka sellest, et taustahelid köidavad tähelepanu ning nende blokeerimine nõuab ajult suuremat pingutust. Seetõttu kulub rohkem energiat ning laps väsib kiiremini, mis omakorda muudab uute teadmiste omandamise vaevalisemaks.

Ka õpetajatele põhjustab häiriv helikeskkond stressi. Uuringute kohaselt tõuseb nii pulss, vererõhk kui ka adrenaliinitase olukorras, kus helitase klassiruumis oluliselt kasvab. Lisaks on leitud, et kestev müra tekitab aja jooksul tinnitust ja kuulmislangust.

Õpirahu ja heade tulemuste eelduseks on meeldiv akustika, mistõttu on eriti oluline pöörata tähelepanu helikeskkonna parendamisele terves koolimajas.

Helilainete levikut selgitav joonis

Kuidas vähendada häirivat müra koolikeskkonnas?

Mis on heli ja kuidas see ruumis levib? Lihtsalt öeldes on heli õhurõhu vaheldumine, mida me tajume kuulmiselundite abil. See kandub edasi merelainetele sarnaselt ja jõuab meieni nii otse kui ka peegeldudes seintelt või laest. Samamoodi nagu peeglilt peegelduv valgus, põrkuvad ka helilained kõvadelt pindadelt, tekitades nõnda kaja. Pehmed pinnad seevastu neelavad osa helilainetest, summutades nii ruumis levivat müra.

Õnneks on mitmeid viise ruumi akustika parendamiseks. Nendest enim kasutatud on:
1) müraallika helikõrguse langetamine,
2) helilainete leviku takistamine läbi ruumi,
3) ruumis leviva heli summutamine,
4) peegeldunud heli hajutamine.

Helisummutav lagi on esimene samm

Kuna lae pindala moodustab kogu ruumist võrdlemisi suure osa, on akustiline vahelagi sageli eeltingimuseks meeldiva helikeskkonna loomisel. Avalike ruumide planeerimiseks on kirja pandud juhised, mille kohaselt peavad ripplae paneelid klassides ja sööklates olema vähemalt 40 mm paksused.

Takistamaks helilainete peegeldumist seintelt, tuleks paigaldada kahest vastastikku asetsevast seinast ühele vähemalt 40 mm paksusega mürasummutavad paneelid. Rusikareegel meeldiva akustika saavutamiseks on katta 10-15% ruumi seintest helisummutavate toodetega. Parim tulemus saavutatakse, kui akustilised seinapaneelid on paigaldatud õpilaste ja õpetajate kõrvade kõrgusele (nii seistes kui ka istudes), näiteks 700 mm kuni 1900 mm põrandapinnast.

Helisummutavate paneelide paiknemist ruumis selgitav joonis
Helisummutate paneelide kasutamisvõimalused klassiruumis

Praktilised soovitused: vaiksem klassiruum

Helisummutavad tooted on klassiruumides hädavajalikud, et vähendada taustamüra ja võimaldada õpilastel keskenduda sellele, mida õpetaja räägib. Kui õpetaja jutt on selgesti eristatav, omandavad lapsed uusi teadmisi hõlpsamini ning on ise rahulikumad. Hea akustika on oluline ka juhendajate füüsilise ja vaimse heaolu seisukohalt.

Ruumiplaan hea helikeskkonna loomiseks klassis


1.  Eelista nelja jalaga toolide asemel liugraamiga õpilastoole, mille liigutamine tekitab vähem müra. Kui see pole võimalik, siis tasub kasutusele võtta viltotsikud, et vähendada toolide nihutamisel paratamatult tekkivat kriipivat heli.

2.  Klassiruumis on soovitatav kasutada helisummutava tasapinnaga koolilaudu.

3.  Akustilised paneelid, mis on paigaldatud tahvliga samale kõrgusele, vähendavad helilainete peegeldumist kõvadelt seintelt. Nii on õpetajal mugavam rääkida ning tema kõne on selgemini eristatav. Paneelid võiks asetseda õpetaja kõrvadega ühel tasemel ning olla vähemalt 40 mm paksused.

4.  Tõhus viis kaja vähendamiseks ja meeldiva helikeskkonna loomiseks on paigaldada ühele kahest vastasseinast akustilised paneelid.

5. Kasuta avatud panipaikasid, sest need aitavad hästi helilaineid hajutada (seevastu kapiuksed peegeldavad heli). Seda tüüpi hoiumööbel takistab helilainete levikut seinte vahel ning suunab need hoopis mürasummutavate vahelagede suunas.

6. Samuti toimib pehme mööbel klassiruumis mürasummutajana. Seda eriti madalate helisageduste puhul, mis mõjutavad kõne arusaadavust. See on eelkõige hea kuulmisvaegustega õpilastele ja lastele, kelle emakeel ei ole õppekeel.
Võimalused akustika parandamiseks kooli sööklas

Praktilised soovitused: meeldivamad puhkepausid

Uuringud näitavad, et kuulmis- ja maitsemeel on omavahel seotud. See tähendab, et mürarohkes keskkonnas on raskem tunda toidu maitset. Kuna lõunapausi vajavad nii koolilapsed kui -töötajad puhkamiseks ja energiataseme taastamiseks, on oluline, et söökla pakuks selleks vaikset ja meeldivat võimalust.

Ruumiplaneeringu näide hea helikeskkonna loomiseks sööklasse
1. Jaga söögiruumi vaheseinte abil väiksemateks aladeks, et takistada helilainete levikut. Seejuures tuleb silmas pidada, et ruumijagajad oleksid piisavalt kõrged ning mürasummutavate omadustega. 

2. Kasuta ka söökla sisustamisel pehmet mööblit, näiteks diivaneid ja tumbasid või tekstiilkattega toole.

3. Akustilised seinapaneelid tuleks paigaldada mürarohkete kohtade vahetusse lähedusse, nagu näiteks laudade juurde jutuvadina summutamiseks või väljastusleti lähistele nõude ja söögiriistade tõstmisel tekkiva kolina vähendamiseks.

4. Samuti aitavad mürasummutavad seinapaneelid takistada heli levikut köögist ümbritsevasse ruumi. Optimaalse lahenduse saavutamiseks paigalda vähemalt 40 mm paksused paneelid umbes inimeste kõrvade kõrgusele.

5.  Kardinad ja teised paksud tekstiilid täiendavad suurepäraselt akustilisi paneele. Hea helisummutava efekti eelduseks on nende riputamine voldituna (2m kangast katab 1 m laiuses seinapinda) ja veidi seinast või aknast eemal.

6.  Akende vahedesse saab kinnitada poolsilindri kujulised paneelid, mis on lisaks funktsionaalsetele omadustele ka kaunid sisustuselemendid.

Vajad abi või otsid usaldusväärset sisustuspartnerit?

Oleme alati valmis aitama tegevuspõhise ja toetava õpikeskkonna planeerimisel ning sisustamisel. Võta julgesti meiega ühendust, kui Sul on küsimusi toodete, tellimuse vormistamise, traspordivõimaluste, lisateenuste või terviklike sisustuslahenduste kohta.
Ettevõtlusvorm
Sisesta sõnumManus
Vajutades 'Saada sõnum' kinnitad, et oled lugenud ja nõustud AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.
Byggvarubedömmningen

Põhjamaade luigemärk

Möbelfakta