Akustika eksperdi soovitused meeldivama helikeskkonna loomiseks koolis

Akustika eksperdi soovitused meeldivama helikeskkonna loomiseks koolis

Häiriv taustamüra mõjutab nii õpilaste kui ka neid juhendavate töötajate heaolu ja keskendumisvõimet, mistõttu on eriti oluline pöörata tähelepanu helikeskonna parendamisele terves koolimajas. Kuidas mürataset alandada ja luua meeldivamad tingimused? Praktilisi näpunäiteid klassi- ja sööklaruumide akustika edendamiseks jagab ekspert Joachim Schubert, Akustikverkstanist.
Õnnelik õpilane koolitööd tegemas
Koolilapsed õppimas

Mürataseme alandamine on kõigi huvides

Mürarohke keskkond mõjutab negatiivselt õpilaste tervist, põhjustades peavalu ja stressi. Samuti langevad õpi- ja keskendumisvõime. See on osaliselt tingitud asjaolust, et öeldut on raskem kuulda, aga ka sellest, et taustahelid köidavad tähelepanu ning nende blokeerimine nõuab ajult suuremat pingutust. Seetõttu kulub rohkem energiat ning laps väsib kiiremini, mis omakorda muudab uute teadmiste omandamise vaevalisemaks.

Ka õpetajatele põhjustab häiriv helikeskkond stressi. Uuringute kohaselt tõuseb nii pulss, vererõhk kui ka adrenaliinitase olukorras, kus helitase klassiruumis oluliselt kasvab. Lisaks on leitud, et kestev müra tekitab aja jooksul tinnitust ja kuulmislangust.

Õpirahu ja heade tulemuste eelduseks on meeldiv akustika, mistõttu on eriti oluline pöörata tähelepanu helikeskkonna parendamisele terves koolimajas.

Helisummutate paneelide kasutamisvõimalused klassiruumis

Praktilised soovitused: vaiksem klassiruum

Helisummutavad tooted on klassiruumides hädavajalikud, et vähendada taustamüra ja võimaldada õpilastel keskenduda sellele, mida õpetaja räägib. Kui õpetaja jutt on selgesti eristatav, omandavad lapsed uusi teadmisi hõlpsamini ning on ise rahulikumad. Hea akustika on oluline ka juhendajate füüsilise ja vaimse heaolu seisukohalt.

Ruumiplaan hea helikeskkonna loomiseks klassis


1.  Eelista nelja jalaga toolide asemel liugraamiga õpilastoole, mille liigutamine tekitab vähem müra. Kui see pole võimalik, siis tasub kasutusele võtta viltotsikud, et vähendada toolide nihutamisel paratamatult tekkivat kriipivat heli.

2.  Klassiruumis on soovitatav kasutada helisummutava tasapinnaga koolilaudu.

3.  Akustilised paneelid, mis on paigaldatud tahvliga samale kõrgusele, vähendavad helilainete peegeldumist kõvadelt seintelt. Nii on õpetajal mugavam rääkida ning tema kõne on selgemini eristatav. Paneelid võiks asetseda õpetaja kõrvadega ühel tasemel ning olla vähemalt 40 mm paksused.

4.  Tõhus viis kaja vähendamiseks ja meeldiva helikeskkonna loomiseks on paigaldada ühele kahest vastasseinast akustilised paneelid.

5. Kasuta avatud panipaikasid, sest need aitavad hästi helilaineid hajutada (seevastu kapiuksed peegeldavad heli). Seda tüüpi hoiumööbel takistab helilainete levikut seinte vahel ning suunab need hoopis mürasummutavate vahelagede suunas.

6. Samuti toimib pehme mööbel klassiruumis mürasummutajana. Seda eriti madalate helisageduste puhul, mis mõjutavad kõne arusaadavust. See on eelkõige hea kuulmisvaegustega õpilastele ja lastele, kelle emakeel ei ole õppekeel.
Võimalused akustika parandamiseks kooli sööklas

Praktilised soovitused: meeldivamad puhkepausid

Uuringud näitavad, et kuulmis- ja maitsemeel on omavahel seotud. See tähendab, et mürarohkes keskkonnas on raskem tunda toidu maitset. Kuna lõunapausi vajavad nii koolilapsed kui -töötajad puhkamiseks ja energiataseme taastamiseks, on oluline, et söökla pakuks selleks vaikset ja meeldivat võimalust.

Ruumiplaneeringu näide hea helikeskkonna loomiseks sööklasse
1. Jaga söögiruumi vaheseinte abil väiksemateks aladeks, et takistada helilainete levikut. Seejuures tuleb silmas pidada, et ruumijagajad oleksid piisavalt kõrged ning mürasummutavate omadustega. 

2. Kasuta ka söökla sisustamisel pehmet mööblit, näiteks diivaneid ja tumbasid või tekstiilkattega toole.

3. Akustilised seinapaneelid tuleks paigaldada mürarohkete kohtade vahetusse lähedusse, nagu näiteks laudade juurde jutuvadina summutamiseks või väljastusleti lähistele nõude ja söögiriistade tõstmisel tekkiva kolina vähendamiseks.

4. Samuti aitavad mürasummutavad seinapaneelid takistada heli levikut köögist ümbritsevasse ruumi. Optimaalse lahenduse saavutamiseks paigalda vähemalt 40 mm paksused paneelid umbes inimeste kõrvade kõrgusele.

5.  Kardinad ja teised paksud tekstiilid täiendavad suurepäraselt akustilisi paneele. Hea helisummutava efekti eelduseks on nende riputamine voldituna (2m kangast katab 1 m laiuses seinapinda) ja veidi seinast või aknast eemal.

6.  Akende vahedesse saab kinnitada poolsilindri kujulised paneelid, mis on lisaks funktsionaalsetele omadustele ka kaunid sisustuselemendid.

Vajad abi või otsid usaldusväärset sisustuspartnerit?

Oleme alati valmis aitama tegevuspõhise ja toetava õpikeskkonna planeerimisel ning sisustamisel. Võta julgesti meiega ühendust, kui Sul on küsimusi toodete, tellimuse vormistamise, traspordivõimaluste, lisateenuste või terviklike sisustuslahenduste kohta.
Ettevõtlusvorm
Sisesta sõnumManus
Vajutades 'Saada sõnum' kinnitad, et oled lugenud ja nõustud AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.
Byggvarubedömmningen

Põhjamaade luigemärk

Möbelfakta