Kontorilaud läbi 40 aasta – nii tuttav, aga samas ka teistmoodi

Kontorilaud läbi 40 aasta – nii tuttav, aga samas ka teistmoodi

Kui arvad, et meie kontorilaudade disain on püsinud muutumatuna läbi aja, siis eksid. Maailm on muutunud ja sellega koos ka kontorilauad, mis jõudsid meie valikusse esmakordselt 1981. aastal. Kutsume Sind ajarännakule, et tutvustada meie tootevaliku arengut läbi mitme eriilmelise kümnendi.
Kontorilauad 80ndatel

1980ndad

Seda kümnendit iseloomustavad suured soengud ja niivõrd laiad patšokid, et liikumine kitsastes koridorides oli raskendatud. Kuid milline nägi välja kontor 80ndatel? Inimesed töötasid kabinettides kontorilaudade taga istudes. Tolleaegse ideaali kohaselt oli kontorilaual neli jalga ja fikseeritud sahtlimoodul. Kirjutuslaua kõrval paiknes 90° nurga all külglaud töökoha kõige tähtsama seadme – elektrilise kirjutusmasina – jaoks.

Järk-järgult asendusid kirjutusmasinad personaalarvutitega, seda esialgu nn tekstitöötlusprogrammide näol. Kasutusvõimaluste laienemisega koos kasvasid ka arvutite gabariidid, mille tulemusena jäid senised töölauad kitsaks. Nii jõudsid kümnendi lõpus ka AJ-i valikusse spetsiaalsed arvutilauad, kus klaviatuur ja kuvar paiknevad erineval tasapinnal, et tagada parem tööergonoomika.

Kontorilauad 90ndatel

1990ndad

90ndate keskpaigaks oli saanud internetist kõige olulisem tööriist kontoris. See oli äärmiselt mugav, sest tööst arvuti taga oli saanud normaalsus. Üksluisest ja staatilisest tööasendist tulenevate probleemidega võitlemiseks esitlesime arvutilauda PC Total – terviklik töökoht, mis oli disainitud koormusvigastuste vältimiseks. Sellest hoolimata töötas suurem osa inimesi edasi istudes.

Kuna kabinettides oli palju ruumi, olid levinud suured laiendatavad lauakombinatsioonid. Mõnikord täiendati neid veel arvuti jaoks mõeldud nurgasektsiooniga, mis muutis tööpinna veelgi suuremaks. Kontseptsioon ”lihtsasti ligipääsetav” leidis U-kujuliste laudade näol tee ka kontoritesse. Töötaja istus U-kujulise laua keskosas nii, et kõik vajalik paiknes alati käeulatuses. Samal ajal levis laialdasemalt sülearvuti, seda suuresti tänu kompaktsele ja mugavale vormile.

Kontorilauad 2000ndatel

2000ndad 

Kui Millenium Bug-i nime kandnud segadus oli üsnagi märkamatult üle läinud, ootas ees uus aastatuhat, millega kaasnes ka hüppeline areng kontorite funktsionaalsuse osas. Suurimaks eduks võib nimetada ehk reguleeritava kõrgusega laudade populaarsuse kiiret kasvu. Nende välimus ja tehnilised omadused varieerusid oluliselt, kuid eesmärk oli kõigil üks – pakkuda töötajatele võimalust oma tööasendit hõlpsasti muuta.

Teine suundumus kontorites oli ühistööruumide levik, mis tõi kolleegid taas kokku. Lauad asetati kahe kuni nelja kaupa rühmadesse, mõnikord paigutati töölaudade grupid lausa ruumi keskele. Laudu eraldasid vaheseinad, mis tagasid privaatsuse ning aitasid summutada avatud ruumis levivat müra. Kontorilaudade disain muutus üha orgaanilisemaks, mis lõi pehmema ja meeldivama üldmulje. Lisade poolest ilmusid töötasapinna sisse kaabliavad ning lauaplaadi alla kaablikorvid, et saavutada organiseeritum ja puhtam lahendus.

Kontorilauad 2010ndatel

2010ndad

Kümnendi algusele andsid tooni vuvuzelad – pasunad, mida kasutasid jalgpallifännid. Peagi keelati need paljudes kohtades, kuna helitugevust peeti kahjulikuks. Teine kahjulik mõjutegur, mille vastu 2010ndatel võitlesime, oli staatiline tööasend. Kuna meil oli juba lai valik erinevaid reguleeritava kõrgusega töölaudu, siis tundus mõistlik klassikaliste kontoritoolide kõrval pakkuda ka ergonoomilisi istumislahendusi. Kontorikasutuseks mõeldud tasakaalu- ja pilatese toolid, istepallid, sadultoolid ja isterattad pakuvad kehale vajalikku vaheldust. Lisaks aitavad need püsida liikumises terve päeva vältel ning parandavad enesetunnet.

Neile, kes ei veetnud tervet päeva töölaua taga, soovitasime fikseeritud kõrgusega lauda koos kvaliteetse kontoritooliga, mis on hõlpsasti kohandatav vastavalt kasutaja vajadustele. Kümnendi lõpus jõudis meie valikusse ka nutikas kontorilaud, mis tuletab kasutajale automaatselt meelde, millal on õige aeg tööasendit muuta.

Kontorilauad 2020ndatel

2020ndad

Uus kümnend oli vaevu alanud, kui koroonaviirus tõi murrangu meie tööharjumustesse. Hüppeliselt kasvas nõudlus ergonoomilise ja funktsionaalse mööbli järele, mis võimaldaks sisustada professionaalse töökoha ka kodukontoris. Seisime silmitsi vajadusega arendada kompaktsemaid ja mitmekülgsemaid laudu ning spetsiaalselt kodudesse või teistesse väiksematesse tööruumidesse mõeldud mööblit.

Lai kontorimööbli valik võimaldab Sul leida ergonoomilise laua, mis on täielikult kohandatav vastavalt Sinu personaalsetele vajadustele. Oleme küll jõudnud kaugele, kuid usume, et praegu pole aeg peatuda. Oleme AJ Grupis alati valmis ajaga kaasas käima ning kohandama oma tootevalikut vastavalt nõudluse ja tehnoloogiate arengule. See tagab, et suudame ka edaspidi pakkuda oma klientidele ajakohaseid laudu ning olla teenäitaja töökeskkondade sisustamisel.

[Kõik pildid on pärit AJ Grupi arhiivist]

Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.