"Hiirekäsi" - 7 lihtsat harjutust ja nõuandeid selle vältimiseks

"Hiirekäsi" - 7 lihtsat harjutust ja nõuandeid selle vältimiseks

Kas tunned mõnikord, et su käsi on nõrk või su sõrmed tuimad? Need on sümptomid, mida võid kogeda, kui sind mõjutab "hiirekäsi". Ära aga liialt muretse, sest olemas on lihtsad viisid, kuidas sellest hädast vabaneda. Järgmiselt jagame sulle näpunäiteid ja harjutusi, mis võivad aidata, kui sul tekib hiirekäe sündroom.

Kuidas ära tunda, et see on "hiirekäsi"?

Hiirekäe sündroomi varajane äratundmine ja ravi on oluline, et vältida püsivaid kahjustusi. Järgnevalt on mõned levinumad sümptomid ja tunnused, mille alusel saad sündroomi ära tunda:

Ravi ja ennetamine

Tegele "hiirekäega" juba enne, kui see muutub probleemiks. Vältida tuleks ebaõigeid kehahoiakuid ja korduvaid liigutusi, mis põhjustavad pingeid lihastes. Ka istumine suurendab lihaste ja liigeste jäikust, seega muuda regulaarselt oma tööasendit.

"Hiirekäsi" ei mõjuta pelgalt ainult kontoritöötajaid. Raske töö, kuumus, külm, vibratsioon ja liiga vähesed pausid on samuti "hiirekäe" tekkepõhjuseks. Ergonoomiliselt kujundatud töökeskkond on kasulik kõigile töötajatele, sõltumata nende ametist. 

Näpunäiteid töökeskkonna ja igapäevaelu kohandamiseks

Muuda laua kõrgust: Levinud viga on asetada klaviatuur liiga kõrgele või liiga madalale. Reguleeritava kõrgusega laud võimaldab kohandada töökõrgust just sinule sobivaks.
Muuda istme kõrgust: Õige istme kõrgus võib olla lihtne, ent töötav lahendus. Soeta reguleeritava kõrgusega tool. Eelistatavalt võiks toolil olla ka käetoed, mis aitavad leevendada pingeid küünarvarres.
Seisa ja tööta: Paljud leiavad, et nad töötavad paremini, kui seisavad püsti, kuna käed on nii kehale lähemal. Siiski ei ole soovitatav liiga kaua püsti seista, kuna see võib koormata selga, kaela ja jalgu. Parim on vahelduv ja dünaamiline tööasend- muuda tööasendit istuva ja seismise vahel. Lisa tööpäeva pause ja tee võimlemisharjutusi, mida saad teha mugavalt oma töölaua taga.
Paranda töökeskkonda: Näiteks külmas keskkonnas kipuvad lihased rohkem pingesse minema, mis võib suurendada vigastuste tekkimise riski. Psühhosotsiaalsed tegurid, nagu stress ja pingeline töösituatsioon, võivad samuti "hiirekätt" süvendada. Vaimne heaolu töökohal on sama oluline kui hea ergonoomika.
Ergonoomilised abivahendid: Näiteks küünarnukitugi on hea investeering. See aitab hoida kätt õiges asendis ja vähendab "hiirekäe" tekkimise ohtu.
Kutsu ergonoomik: Ergonoomik saab näidata, milline on hea tööasend. Kui valu ei kao, peaksid pöörduma arsti või füsioterapeudi poole, et saada õiget ravi.

Kokkuvõte

"Hiirekäsi" on vigastus, mis tekib staatilise ja korduva töö tulemusena, sageli arvutihiire kasutamise tõttu. Selle sümptomiteks on tuimus, jäikus ja nõrkustunne käes. Õnneks on võimalik "hiirekäest" vabaneda ja seda ennetada, parandades oma töökoha ergonoomikat ning tehes regulaarselt sobivaid võimlemisharjutusi.

Kui sul juba esinevad sellele sündroomile vastavad sümptomid, on mitmeid lihtsaid harjutusi, mis aitavad valu vähendada ja liikuvust parandada. Oluline on pöörata tähelepanu õigele kehahoiakule ja vältida korduvaid liigutusi, mis koormavad lihaseid ja liigeseid. 

Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.