Optimaalne õpetajate tuba

Optimaalne õpetajate tuba

Õpetajad läbivad ühe päeva jooksul väga eriilmelisi situatsioone ja olustikke. Esmalt tuleb meelde klassiruum või auditoorium, seejärel ühiskasutatavad ruumid nagu söökla, koridor ja mänguväljak. Kuid on veel ka kolmas keskkond, kus õpetajad valmistavad ette tunde ning suhtlevad kolleegidega. Selleks on õpetajate tuba. Soovime anda mõned kasulikud näpunäited, kuidas sisustada praktiline ruum, et tagada õpetajatele parimad võimalikud tingimused suurepäraste töötulemuste saavutamiseks.

Õpetajate toad on kooliti väga erinevad oma suuruse, planeeringu, sisustuse ja asukoha poolest. Sõltumata nendest erinevustest on personaliruumil alati kaks põhifunktsiooni. Seal peab olema tööala tundide ettevalmistamiseks ja dokumentide vormistamiseks ning puhkeala kolleegidega suhtlemiseks ja lõõgastumiseks. Mõlemad funktsioonid on võrdselt olulised, nii et räägime neist ükshaaval lähemalt.
Samuti kasutavad pedagoogid klassiruume õppetöö korraldamiseks ja -materjalide hoiustamiseks. Seetõttu on oluline lisaks personaliruumi sisustamisele luua hästi läbimõeldud töökohad piiratud võimalustega klassiruumides, mida saavad kolleegid omavahel mugavalt jagada.

Piiratud võimalused klassiruumis
Tihti seab klassis olevatele töökohtadele piirangud ruumipuudus. Lisaks jagavad ühte ruumi mitu õpetajat, kes üldiselt soovivad seal hoiustada ka ettevalmistatud õppematerjale. Selle tulemuseks võib olla ülekuhjatud töökoht, mis pärsib keskendumisvõimet.



Hoiustamislahendused klassiruumis
Hoiustamisvajaduse klassiruumis katavad suurepäraselt kohandatavad riiulid. Saadaval on erineva kõrguse, laiuse ja sügavusega moodulid, mille abil luua ruumi eripärasid arvesse võttev riiulisüsteem. Lisavarustus, nagu näiteks sahtlid, täiendavad riiuliplaadid ja arhiivikarbid, võimaldab maksimeerida hoiustamispinda. Puhtama üldmulje saavutamiseks võite lisada osaliselt või kogu kõrguses katvad uksed, mis varjavad hoiustatavad töövahendeid kõrvaliste pilkude eest. Alternatiiviks on erineva suurusega hoiukapid. Eriti ruumisäästliku lahenduse pakuvad liug- või rulooustega mudelid. Kinnitage riiulitasapindadele, sahtlitele ja hoiukastidele sildid, mida on lihtne valmistada etiketiprinteriga, et iga õpetaja leiaks vaevata talle vajalikud materjalid.

Kui mitut töökohta on vaja?
Küsimus: kas iga õpetaja vajab personaalset töölauda, mis on igal ajahetkel tema jaoks vaba, või saavad kolleegid kasutada vaheldumisi ühistöölaudu? Jagatud laudade süsteem muutub aina populaarsemaks ning sel juhul hoiustatakse isiklikke esemeid ratastel sahtlikappides, mida on lihtne ringi liigutada. Kuid siiski tuleb tarbetu ärrituse ning ajakulu vältimiseks tagada optimaalne arv töökohti, mis kataks erinevad vajadused.

Põrandapinna nutikas kasutamine
Vähem kirjutuslaudu ning ühiskasutatavate töökohtade paigutamine seina äärde jätab toa keskele tühja ala. Paigutage sinna reguleeritava kõrgusega konverentsilaud, mida saab kasutada nii töökohana kui ka nõupidamisteks ja kohtumisteks. See edendab meeskonnatööd ning võimaldab õpetajatel oma kehaasendit pika päeva jooksul muuta. Võite lisada tasakaalutoole, sadultoole või miks mitte ka mõne isteratta, et julgustada kolleege tööl rohkem liikuma.

Lõõgastav puhkeala
Ärge unustage luua personaliruumi ka eraldi mugavat puhkeala lõõgastumiseks ning sotsialiseerumiseks. Seal võiks olla võimalus juua tassike kohvi või teed, soovi korral einestada ning viia läbi vabas vormis nõupidamisi. Kasutage suuremaid potitaimi või vaheseinu, et eraldada suurest ruumist privaatsem ala. Pidage meeles, et mitmekülgse ruumilahenduse saavutamiseks peab mööbel olema lihtsalt ümber paigutatav. Seega on ratastel mööbel alati otstarbekas valik.



Võimalusterohkus mitmesuguse sisustusega
Õpetajate toa sisustuslahendus peaks olema võimalikult mitmekülgne, et tagada ruumile rohkelt kasutusvõimalusi. Klassikaliste suurte nurgadiivanite asemel valige kompaktsemad mudelid või hoopis kutsuvad tugitoolid, mida on lihtne soovitud gruppidesse kokku lükata. Kõrgemad lauad koos baaritoolidega lubavad nautida tassikest sooja jooki nii istudes kui ka püstijalu. Hubane sisekujundus õigete värvide, pehmete tekstiilide, roheliste taimede ning õige valgustusega aitab inimestel end hetkeks argisest välja lülitada ning puhata. Kuid kõige olulisem: ärge sisustage personaliruumi selleks üheks suureks koosolekuks, mis toimub kord kvartalis. Sisustage kutsuv ruum igapäevaseks kasutamiseks!

Kolm praktilist näpunäidet

  1. Võimalusel lisage õpetajatetuppa vähemalt üks kõrguses reguleeritav kontori- või konverentsilaud. See innustab kolleege oma tööasendit muutma ning parandab ergonoomikat.
  2. Kasutage kohandatavaid riiulisüsteeme ning hoiustamislahendusi. See võimaldab maksimeerida hoiustamise mahte vastavalt iga ruumi vajadustele.
  3. Pidage meeles, et personaliruum peab pakkuma õpetajatele võimalust puhata. Pehmet ja mugavat mööblit, millel lõõgastudes võtta hetk iseendale, hinnatakse alati kõrgelt.

Funktsionaalsus ja lõõgastus on kaks võtmesõna õpetajate toa sisustamisel. Siinkohal sooviksime teada, kuidas saame teid aidata? Võtke ühendust meie klienditeenindajatega, kui vajate abi mõne toote valimisel, või küsige pakkumist projektimüügilt, kui olete huvitatud terviklahendusest.