Tahvel on parim abimees ajurünnakute läbiviimisel

Tahvel on parim abimees ajurünnakute läbiviimisel

Tänapäeval on palju erinevaid tehnilisi lahendusi grupitööde ja ajurünnakute läbiviimiseks, aga vahest töötavad klassikalised lahendused kõige paremini. Jagame häid näpunäited, mille abil saab markertahvlist sinu suurim abimees edukate ajurünnakute läbiviimisel ja oma idee presenteerimisel. Enne alustamist veendu, et tahvel on lihtsasti puhastatav ja sinu kiri hästi nähtav. Arvesta tahvli tooniga ja kasuta seda värvi markerit, mis on kergesti eristatav ja loetav.

1. Võta hoogu maha
Tahvli peale joonistamine ja kirjutamine sarnaneb paljuski ettekande tegemisega – kui me kiirustame jutuga, siis ei paista me enesekindlad ja meie mõtted ei pruugi olla kõigile arusaadavad. Kui joonistame tahvlile liigse rutuga, siis jääb joonis segane või kiri loetamatu ning mõte jääb edasi andmata. Kui tihti oled avastanud end konverentsil tahvlile vaatamas ja mõtlemas, et millist infot see joonis täpsemalt endast andma peaks.

Võta hoogu maha, anna endale paar lisasekundit, et joon korralikult sirgelt tõmmata või sõna selgelt väja kirjutada. See näitab enesekindlust ja usku sellesse, mida esitled. Lisaks on kuulajaskonnal ka märkimisväärselt lihtsam mõista, mida öelda tahad ja kui hiljem joonist vaadata, siis tuleb meelde jutt, mida sellega koos räägiti ja mida see endast kujutab.

2. Kirjuta sõna selgelt ja õigesse kohta
Tundub üsnagi iseenesest mõistetav nõuanne, aga siiski vaatame enda ees tihtipeale tahvlit, kus on igas erinevas suunas hulgaliselt loetamatu käekirjaga sõnu. Ajurünnaku ajal tuleb palju mõtteid üles märkida, et tähtis osa kaotsi ei läheks, aga samas tuleb eelnevalt kokku leppida kindel struktuur, mille järgi seda teha. Muidu jääb lõpptulemus segane ja hea mõte kaob segaduse sisse ära.
Ära kirjuta üles kõike, mis arutelu käigus toimub. Kasuta märksõnu, mis tähendavad kõigile ühiselt kindlat mõtet. Hiljem saab märksõnadele toetudes kirja panna sügavamad seletused iga märksõna juurde ja sealt edasi koostada näiteks plaane või luua uusi tööprotsesse. Kui sa ei oska kolleegi mõtteid paari sõnaga kokku võtta, siis palu seda teha idee autoril. Nii ei lähe mõte kaduma ja hiljem saab selle protsessi käigus juba pikemalt lahti seletada.

3. Kustuta, kui liigud edasi
Koosolekul on tihti hetki, kus otsustatakse algselt hea idee töö käigus siiski kõrvale jätta. Kui tahvlil olevad märkmed ei ole enam vajalikud, siis kustuta need ära, et koosoleku lõppedes ei oleks segadust, millega peaks edasi tegelema. Lisaks aitab see püsida õige teema juures ja kaaslased ei raiska aega ega energiat, et tegeleda teemaga, mis edasi ei vii. Mida selgem on tahvli peal informatsioon, seda lihtsam on seda jälgida. Kui sa ei ole kindel, kas tohid mõne asja kustutada, siis küsi meeskonnalt kinnitust: ”Kas jätame selle teema kõrvale ja võin tahvlilt need märksõnad kustutada?”.

4. Jaota ideed kategooriatesse
Kui üks hetk jõutakse punkti, kus ideed hakkavad tekkima ja grupp saab ühiselt hoo sisse, siis võid avastada, et tekkinud mõtteid saab liigitada teatud kategooriasse. Näiteks müügi kasvatamise mõtted võivad olla kategooriates: müük kodulehel, müük poes, müük telefoni teel või müük kombineeritud kanalite kaudu. Jaota tahvel tulpadeks vastavalt tekkinud kategooriate kaupa ja lisa iga tulba alla sinna sobivad märksõnad. Meeskonnal on hea ülevaade toimuvast. Hiljem on nende märkmete põhjal palju lihtsam kokkuvõtet teha, mille alusel saab tööga edasi liikuda.

5. Loo “ideede hoiukast”
Paratamatult kaldume vahel teemast kõrvale ja arutelu käigus tekib mõtteid, mis käimasoleva projektiga kuidagi seotud ei ole. Olenemata sellest, kas soovid ideed hiljem edasi arendada või idee autorile kiitust avaldada ja teema selleks korraks sulgeda, on ”ideede hoiukast” hea variant. 

Eralda üks tahvli nurk joontega ning märgi tekkinud ideed sinna sisse. Sulle sobivamal ajal koosoleku lõpus või mõne teise koosoleku käigus saab kasti lisatud mõtete juurde tagasi pöörduda.

6. Tee märkmetest pilti
Miski ei ole hullem, kui suurepäraste ideede kaotus tublidele ja kohusetundlikele koristajatele. Enne koosoleku lõppu ruumist lahkudes tee kindlasti pilt tahvli märkmetest. Kui soovid, võid pilti jagada kõigi koosolekul viibijatega, kui soovid või pildi alusel mõtteid korrastada ja hiljem täpsema kokkuvõtte kõigile edastada.

Nende lihtsate nippidega saab tahvel parimaks töövahendiks koosolekutel, kus meeskonna aktiivne kaasamine ja koostöö on kõige tähtsam.