Kuidas värvid aitavad tööd teha

Kuidas värvid aitavad tööd teha

Sinine, roheline või valge? Kuidas erinevad värvid töökohas Sind mõjutavad?
See, et ümbritsevad värvid meid mitmel moel mõjutavad, ei ole mingi saladus – aga kas teadsid, et töökohta valitud värvid mõjutavad nii loomingulist mõtlemist, effektiivsust kui ka üldist meeleolu? Seletame, kuidas erinevad värvid psühholoogiliselt mõjuvad ning kuidas valida värve, mis kõige paremini lähevad kokku töö iseloomuga.

Lähtu värvivalikul keskkonnast, mida kujundad
Lundi Ülikooli keskkonnapsühholoogia uuringud näitavad, et värvid saadavad ajule tugevaid impulse ning mõjutavad seeläbi meie käitumist ning enesetunnet. Uuringus mõõdeti inimeste südame tööd ning aju aktiivsust erinevate värvitoonidega sisustatud ruumides. Tulemused näitasid, et erksamate värvidega ruumides aktiveerus aju tegevus märkimisväärselt. Näiteks punane või sinine mõjutasid inimest rohkem kui neutraalsed ja sama tonaalsusega värvid. Samas tuleb ka silmas pidada, et erinevad erksad värvid mõjuvad erinevalt. Näiteks punane värv pigem tõstab stressi tase ja muudab närvilisemaks, samas kui sinine värv just rahustab. Seega tuleks tugevaid värvitoone kasutada pigem ruumides, kus ei viibita korraga väga pikka aega – näiteks ettevõtte ooteruum või söögisaal. Sinine toon sobiks näiteks koosolekusaali koos mõne erksamat värvi elemendiga. Neutraalsemaid toone võiks kasutada suuremates kontoriruumides.

Sinine – parim värv tööruumidesse
Mis võiks olla läbiv värv, mida kasutada kõikides ruumides? Sinine! Lundi Ülikooli keskkonnapsühholoogia uuringud näitavad, et sinine värivitoon mõjub hästi kui töötad kohal, kus on oluline nii loomingulisus kui kõrge stressitaluvus. Sellises olukorras on enamasti lühikesed tähtajad, millest tuleb ilmtingimata kinni pidada. Sinine on harmooniline värv, mis ei sega keskendumist ja tööprotsess on produktiivsem. Sinine sobib väga hästi kasutamiseks ka näiteks klassiruumides, kus veedetakse pikad õpitunnid. Sellisel juhul on hea otsustada pastelse sinakas-halli kasuks, mis katab näiteks kahte seina ruumis.

Milline värv millisesse ruumi?

  • Punane, oranž ja kollane on tugevad energilised värvid, mis tõmbavad tähelepanu ja muudavad meid aktiivsemaks – samas võib nende toonide üleküllus tekitada stressi. Kasuta neid värve vaid ruumides, kus ei viibita väga pikka aega. Samuti sobivad need kasutamiseks avarate ja kõrgete lagedega ruumides näiteks läbi mitme korruse olev aatrium.
  • Sinine värv muudab meid rahulikumaks ja aitab keskenduda. Värv leevendab pingeid ja stressitunnet ning meie mõtted on loomingulisemad. Hea valik kontori- ja koosolekuruumi ning klassiruumi.
  • Valge, beež ja teised neturaalsed toonid nagu hall ja kreemjas on turvaline valik peaaegu igasse ruumi. Need värvid mõjuvad neturaalselt kuid samal ajal ka värskelt, sest ei jäta, erinevalt üleni valgeks värvitud ruumist, kliinilist muljet. Neturaalsed toonid jätavad palju mänguruumi sisustusele ja lisadetailidele ning samas püüavad valgust ja peegeldavad selle ruumi tagasi. Enamikele sobib selline keskkond suurepäraselt õpitegevuseks. Kasuta neutraalseid värvikombinatsioone koolitusruumides, konverentsisaalides ja klassiruumides.
  • Roheline mõjub rahustavalt ja harmooniliselt ning vähendab pinget. Roheline sobib hästi kasutamiseks erinevate sisustusdetailide juures. Näiteks värvida rohelisega vaid üks sein, lisada juurde taimed ning mõned rohelise tooniga padjad. Roheline toon ruumis loob positiivsema meeleolu ja aitab läheneda tööülesannetele loomingulisemalt.