Kuidas luua ergonoomiline töökoht kodukontoris?

Kuidas luua ergonoomiline töökoht kodukontoris?

Kaugtööst on saanud paljudele meist loomulik elu osa ning mitmed uuringud näitavad, et seda jätkatakse meeleldi ka tulevikus. Sõltumata sellest, kas kodukontoris ollakse täiskohaga või üks-kaks päeva nädalas, on sellel töökorraldusel ka omad puudused. Paljud kaugtöö tegijad tõdevad, et nende päevane liikuvus on tublisti langenud. Samuti ei ole enamikus kodudes kontoriga võrdväärselt häid töötingimusi, mis pikapeale avaldab mõju nii tulemuslikkusele, keskendumisvõimele kui ka enesetundele. Õnneks on võimalik mõne lihtsa sammuga parandada kodukontori ergonoomikat. Loe lisaks!
Hea enesetunne saab alguse liikumisest

Kodukontoris kipub ununema kui oluline on ennast regulaarselt sirutada. Ilmselt leiab enamik meist end aeg-ajalt olukorras, kus pärast pikki tunde arvuti taga istumist on kogu keha kange ja kurnatud ning silmad väsinud. Tööjuures liigume harjumuspäraselt rohkem, kui suundume näiteks kohvimasina või printeri juurde, kolleegidega vestlema või nõupidamisruumi koosolekule. Ehk on Sul seal isegi reguleeritava kõrgusega kirjutuslaud või mõni muu nutikas abivahend. Paratamatult on kodudes need võimalused piiratud ning tuleb end rohkem distsiplineerida, et saavutada vajalik päevane aktiivsus. Pea meeles, et tervise ja heaolu huvides on siiski oluline muuta regulaarselt oma tööasendit ning pakkuda kehale liikumist.

Parim viis oma tööasendit muuta, ilma et peaksid töötama triikimislaual, on soetada sobiva suurusega istu-seisa tüüpi kontorilaud. Lisaks paremale ergonoomikale ning stabiilsele tasapinnale, mida pakub reguleeritav laud, on Sul võimalik sisse seada organiseeritud töökoht, kus kõik vajalik on alati käeulatuses. Kui Sul ei ole kodus piisavalt ruumi eraldi kontorilauale, siis tasuks kaaluda mõnda praktilist alternatiivi, nagu näiteks hõlpsasti kohandatav ning kompaktne aluslaud, mille saab asetada mis tahes olemasolevale lauale, kapile või miks mitte aknalauale. Aluslaua kõrgus on seatav vastavalt sellele, kas soovid töötada püsti seistes või istudes.
Ergonoomiline kodukontor

Kanna hoolt, et Sinu töötingimused vastaks vajadustele

Kas istud köögilaua taga? Võime kinnitada, et Sa ei ole ainus. Kuid on mitmeid tegureid, miks võiksid siiski investeerida spetsiaalselt kontoritööks mõeldud mööblisse. Näiteks ei ole klassikaline köögitool mõeldud kuni kaheksatunnisteks tööpäevadeks ning ei paku Sinu kehale piisavalt tuge. Meie soovitus on see esimese sammuna asendada ergonoomilise kontoritooliga, mis järgib Sinu keha loomulikku liikumist ning aitab istuda õiges asendis. Kontoritool on üks olulisemaid mööbliesemeid, mida oma kodukontorisse soetada. Lisaks ei pea töötool olema iganenud välimusega ja ilmetu – tänasel päeval on saadaval väga lai valik erineva disainiga trendikates värvitoonides toole. Osta meelepärane kontoritool, mis sobib kodu sisekujundusega ning aitab Sul tunda end suurepäraselt ka kõige pikematel tööpäevadel.

Vaba ruumi olemasolul soovitame kindlasti soetada eraldi kirjutuslaua, mis võimaldab sisse seada alalise töökoha, ilma et peaksid pere söögiaegadel oma asju koomale tõmbama. Kitsastesse oludesse on saadaval valik kompaktseid kontorilaudu, mis on paigutatavad trepi alla, koridori või toa nurka. Samuti saad lisada oma töökohale nutikaid lahendusi, nagu näiteks jalatugi või ergonoomiline põrandamatt, mis toetavad Sind ning aitavad veeta kvaliteetset tööaega.
Ergonoomiline kontoritool
Istu-seisa tüüpi kirjutuslaud

Leia õige kõrgus

Kangustunne kaela- ja õlapiirkonnas viitab suure tõenäosusega sellele, et kuvar asetseb ebasobival kõrgusel. Selleks, et saaksid istuda mugavalt ning hoida sirget rühti, peab ekraan paiknema silmade kõrgusel. Kui Sinu töövahendiks on sülearvuti, siis saad appi võtta näiteks virna kodus leiduvaid raamatuid, mille otsa arvuti asetada. Töökindlama lahenduse saavutamiseks on võimalik soetada ka sülearvuti alus, mis aitab leida sobivaima kõrguse vastavalt Sinu töökohale ning kasvule. Kui tõstad sülearvuti töötasapinnast kõrgemale, siis on soovitatav võtta kasutusele juhtmevaba hiir ja klaviatuuri, et käsivarred saaksid endiselt 90° nurga all lauaplaadile toetuda. See aitab leevendada õlgadele ja käsivartele langevat koormust. Arvutiga töötades tuleks hoida käed kehale võimalikult lähedal, et ennetada karpaalkanali sündroomi ehk rahvakeeli hiirekäe tekkeriski. Klassikalistel kuvaritel on enamasti reguleeritava kõrgusega jalg, kuid vajadusel on võimalik kasutusele võtta ka lauale kinnitatav kuvarihoidik, mis aitab leida parima võimaliku tööasendi.
Ergonoomiline põrandamatt
Reguleeritav aluslaud arvutile

Väsinud silmad on märk kehvadest valgustingimustest

Sõltumata sellest, kus Sinu töökoht asub, mängib piisav valgustus olulist rolli selles, kuidas end tööl tunned. Kui Sind kimbutavad sagedased peavalud või väsivad silmad kiiresti, siis võib valgustus olla kas liiga hämar või liiga ere. Võimalusel sea oma töökoht üles akna lähedusse, kus on rohkelt päevavalgust. Vältimaks päikesekiirte peegeldumist ekraanilt, keera kuvar aknast eemale. Kui looduslikku valgust napib ning ruumi üldised valgustingimused on kehvad, siis võta kindlasti kasutusele laualamp. Loe lisaks, kuidas õige valgustus aitab tõsta tööheaolu siit.

Luba endale puhkepause “akude laadimiseks”

Hea enesetunde ja energiataseme hoidmiseks on oluline teha puhkepause. Seda eriti siis, kui Sinu töökoht ei ole ergonoomiline ja istud näiteks köögisaare taga baaripukil. Mine kiirele jalutuskäigule, soorita venitusharjutusi või mängi koeraga - oluline on panna oma keha liikuma, et staatilisest asendist kurnatud lihased saaks leevendust ning paraneks vereringe ja hapniku transport organismis. Kui veedad pikki tunde arvuti taga ettepoole nõjatudes, siis aitavad pingeid leevendada vastassuunalised liigutused. Selleks tõsta käed üle pea suunaga veidi tahapoole ning siruta end välja.

Miks mitte paigutada päevakavva lühikesi pause, et sirutada jalgu ja korrastada mõtteid. Kui kipud end töökohustustesse unustama tulevad appi telefoni seadistatud meeldetuletused, mis annavad märku lähenevast puhkeajast.

Ära karda rääkida tööandja ja kolleegidega võimalustest, mis aitaks Sul tõsta tööheaolu kodukontoris!