Istuv eluviis – miks sa peaks seda vältima

Istuv eluviis – miks sa peaks seda vältima

Olles liiga kaua isteasendis, suureneb oht heaoluhaigusteks. Kui sa oled aktiivsema eluviisiga, siis keha saab rohkem hapnikku ja on suuteline rohkem aineid tootma, mis puhastavad vereringet veresuhkrust ja lipiididest. Nii sinu füüsilisele kui ka vaimsele tervisele on hea, kui sa oled tööl võimalikult aktiivne, sealhulgs ka puhkehetkedel. Kui sa suurendad oma füüsilist aktiivsust, muudab see sind õnnelikumaks ja sul on rohkem enerigat, mida on vaja oluliste tööülesannete lahendamiseks. Seega tasub jälgida, et sinu elus ei võtaks võimust istuv eluviis.
Naine seisab helisummutitega varustatud ruumis reguleeritava töölaua taga

Vaheldus on kehale hea

Kui sa istud ühe koha peal liiga kaua, siis sa ilmselt ühel hetkel tunned, et lihased on muutunud kangeks. See tähendab, et lihased pingestuvad. Püsti seismine võib tunduda loogilise lahendusena, kuid liiga kaua püsti olemine on samuti kehale koormav.

Sa peaks vältima ühes asendis töötamist liiga kaua. Vaheldus on hea – kordamööda istu ja seisa, võimalusel tee mõnda teist tööülesannet, mis paneks sinu keha teisiti liikuma. Kuid ära unusta ka puhata. Kõik eelnev tõstab sinu energiataset ja hapnikusisaldust lihastes ja ajus. Samuti aitab aktiivne töö parandada vereringet ja alandada kolesterooli taset veres.

Juhul kui sa oled oma kehakaalu pärast mures, siis püsti seistes põletad sa rohkem rasva. Samal ajal suurendada sa keha võimet hapnikku vastu võtta, mis aitab sul tunduvalt kauem end energilisena tunda.

Kuidas vähendada istuvat eluviisi?

On palju võimalusi, kuidas ühildada liikumist oma tööpäevaga. Toome mõned kiired nipid, kuidas sa saaksid istuvat eluviisi murda.
  • Kasuta reguleeritava kõrgusega seisulauda ning istu ja seisa päeva jooksul vaheldumisi.
  • Korruste vahel liikumiseks kasuta treppi, mitte lifti või eskalaatorit.
  • Ühistransporti kasutades mine maha eelviimases peatuses ja kõnni sealt tööle. Sama tee ka töölt koju minnes.
  • Kui sa sõidad tööle autoga, pargi auto veidi kaugemale, et sa saaksid rohkem kõndida.
  • Kui teil on koosolek, siis minge hoopis õue ja rääkige oma olulised jutud jalutades.
  • Võta omale harjumus kasutada kontoris kaugemal asuvat tualetti.
  • Kasuta aktiivset istumise tooli, näiteks tasakaalu- või sadultooli.
  • Iga mõne aja tagant lihtsalt tõuse püsti ja tee mõningaid venitus-, painutus- ja tasakaaluharjutusi.
  • Kui soovid teha väikese kohvipausi, siis istumise asemel tee seda hoopis seistes.

Väikesed muudatused avaldavad suurt mõju

Üks lihtne võimalus püüelda aktiivsema eluviisi poole on soetada tööle või kodukontorisse kõrgust reguleeritav laud ja seisumatt. Kui istumise asemel otsustad vahelduseks seistes tööd teha, siis ära unusta eelnevalt enda keha venitada. Iga väiksemgi liigutus avaldab kehale mõju, eriti kui olla järjepidev.
Tasakaalulaud BACK APP
185 €
Ergonoomiline matt laua all pakub seistes töötades leevendust
Töökoha jalamatt SECURE
Laotööline tõmbab koormat kahveltõstukiga läbi lao

Kui sul on füüsiliselt koormav töö

Füüsiliselt koormav töö, kus tuleb näiteks raskeid esemeid tõsta, nõuab teist tüüpi lähenemist võrreldes tüüpilise kontoritööga. Loe lähemalt, kuidas õigesti raskeid esemeid tõsta.

Tavaliselt vigastatakse oma selga, kui tõstetakse midagi rasket ning samal ajal enda ülakeha küljele keerates. See eeldab rindkere lülisamba, puusade ja õlgade head liikuvust, et ei tekiks püsiv vigastus.

Kohanda oma treeningstiil selliseks, et need vastaksid sinu ja su keha vajadustele. Proovi erinevaid harjutusi või liigutusi teha, mis oleks kooskõlas sellega, kuidas sa tööl oma keha kasutad.

Korduma kippuvad küsimused

Mida tähendab istuv eluviis?
Seda terminit kasutatakse, kui inimene pole füüsiliselt eriti aktiivne, mistõttu lihased ei saa piisavalt kasutust ehk igapäevaselt domineerib istuv või lamav asend.

Mida teeb istuv eluviis sinu kehaga?
Kui sa teed näiteks iga päev tööd arvutiga, siis sinu peamised lihasgrupid, eriti tuharad ja jalalihased, pole aktiivselt kasutuses ning sinu energiatase on madal. Samuti põhjustab see aeglast vereringet nii kehas kui ka ajus, mis omakorda mõjutab sinu keskendumis- ja sooritusvõimet ning muudab sind uimasemaks.

Kas istuv eluviis on ohtlik?
Istuv eluviis suurendab riski üldlevinud haiguste tekkeks: südamepuudulikkus, 2. tüübi diabeet, kõrgenenud lipiidede tase veres. Samuti kasvab oht levinumate vähivormide tekkeks.

Kui tihti sa peaksid end liigutama, et mitte liiga kaua isteasendis olla?
Rusikareegel ütleb, et iga 30 minuti tagant peaks enda keha liigutama vähemalt 3 minutit.

Kas terve päev seistes töö tegemine on hea?
Liiga kaua seistes töö tegemine ilma puhkepausita on kehale koormav, eriti jala- ja seljalihastele. Seetõttu peabki tööd päeva jooksul vaheldumisi istudes ja seistes tegema.

Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.