Kuidas töökoda ergonoomiliselt sisustada

Kuidas töökoda ergonoomiliselt sisustada

Töökodades ja tootmisettevõtetes on tihtipeale oht, et skeleti- ja lihasevaevused põhjustavad tõsiseid muresid ning nende ravimiseks tuleb võtta pikaajalisi haiguslehti. Ebaergonoomilised  asendid  terve päeva vältel  põhjustavad pingeid ja valusid lihastes. Töö efektiivsus väheneb, samas suureneb risk haigestuda erinevatesse  luu- ja lihassüsteemide haigustesse. Selle vältimiseks tuleb pöörata tähelepanu töökoha ergonoomikale ja vaadata läbi erinevad nõudmised kõikide tööprotsesside juures.


Töölauad - Kõrguses reguleeritava lauaga on lihtsam leida sobivat töökõrgust. Valides laua vastavalt tööle, saab seda sättida pidades silmas tööiseloomu. Töökoja lauad on suure kandejõuga ja vajadusel ka ratastel liigutatavad, samas pakkelauad on suuremõõtmelised ja kõik pakendamiseks vajalik on käeulatuses.

Kuvarihoidja ja dokumendihoidik- Kui teil on vaja lisaks muudele ülesannetele teha tööd ka paberite ja arvutiga? Paigutage oma töölauale kuvarihoidja ja dokumendihoidik – arvuti on alati käepärast ja õigel töökõrgusel ning paberid on kindlalt paigal ja ei lähe kaduma.  Laual on rohkem ruumi ja käed saavad vabalt liikuda.

Töökoha matid – Töökoha matile on palju nõudmisi – need peavad olema vastupidavad enamikele kemikaalidele, õlidele ja muudele vedelikele ning lisaks selle ka lihtsalt puhastatavad. Ergonoomiline töökoha matt peab lisaks selle olema ka kergelt pehme, et vähendada lihaspingeid ja seljavalu, mis võib pikalt seisvas asendis töötamisel tekkida.

Töökojatoolid – Tänapäeval on paljudel spetsiaalsetel töökojatoolidel ergonoomilise disainiga iste ja seljatugi, mis toetab hästi nimmepiirkonda. Kui tööd tuleb teha nii istudes kui seistes, siis on heaks lahenduseks kõrgemad toolid, mis pakuvad tuge mõlemas asendis. Tooli juures tuleks tähelepanu pöörata sellele, et iste ja seljatugi oleks kaldes reguleeritav just vajalikul  määral nii ette - kui ka tahapoole.

Töötaburetid ja sadultoolid – Töötaburetid ja sadultoolid on heaks alternatiiviks töökojatoolidele. Eriti sobilik on neid kasutada tööde juures, kus on vaja tihti kummardada või kui tööasend on tavalisest madalam. Tool vähendab koormust nii seljale kui põlvedele. Enamikel toolidel on all rattad, millega on lihtne tööpositsiooni vahetada ilma, et peaks vahepeal püsti tõusma.  Kui on vaja liikuda koos erinevate tööriistadega, siis on nutikas valida töötaburet, millel on all ka väikesed riiulid koos väikeste karpidega.

Valgustus – Kehva valgustus võib olla peavalude ja silmade väsimuse põhjustaja. Hea töölamp muudab töö tegemise lihtsamaks, täpsemaks ja kiiremaks. Lambi valimisel on oluline, et lambil oleks reguleeritav vars ning töötaja saaks suunata valguse täpselt sinna, kuhu antud tööprotsessil vajalik on. Spetsiifilisemateks töödeks on olemas eraldi ka reguleeritava valgustugevusega lambid või sisseehitatud luubiga laualambid.

Tööriistapaneelid – Erinevad perfopaneelid ja riputusrööbastel komplekteeritavad tööriistapaneelid aitavad organiseerida tööriistu ning muud tarvilikku. Otsimiseks ei ole vaja vaadata läbi erinevaid kaste ja sahtleid, kõik vajalik on silmale nähtaval.
 

Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.